İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik nedir?

2007-09-28 12:41:01

 

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik nedir?

Bu soruya pek çok kişi yanıt verebilir, ama yanıtların çoğu birbirinden farklı olacaktır. Bir eğitimci bu soruyu “insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik hayal kurabilme yeteneğidir” diye yanıtlıyordu.  Öyle midir acaba?

Bir inek hayal kurabilir mi dersiniz? Ya da bir sivrisinek! Veya bir tarla faresi... Bunları doğrulayan ya da yalanlayan bilimsel bir araştırmaya ben bu güne kadar rastlamadım. Ama hayvanlarda bilincin, aklın, zekânın varlığı ile ilgili çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin, “düşünme yeteneği olduğunu; insanların akıllı olduğunu” pek çok kez duymuşsunuzdur.

Acaba öyle midir?

Akıllı olmak ne demektir?

Bazılarına göre, insanlar dili kullanabildikleri için, diğer canlılardan daha üstün yaratıklardır. Deneyimlerini dil kullanarak, ya da yazı denilen işaretlerle sembolize etmek, bir üstünlük müdür? Bunu yapamayan ağaçların kendilerini yeniden üretebilme deneyimlerini dil kullanarak bir yerlere kaydetmek yerine kendi tohumlarındaki genetik şifrelerinde biriktirmesi, üstünlük sıralamasında nerede yer almalarına yetiyor acaba? İnsanın kendini yeniden üretme konusunda genlerine kodladığı bilgiler, dili kullanarak dış dünyada bir yerlere kayıtlar yapmaları sayesinde azalıyor mu acaba? Bunlar, aykırı ve ilginç sorular tabi! Ama sormamaktansa, sormak daha akılcı geliyor bana…

Bir çam ağacı mı daha akıllıdır yoksa insan mı? Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ’nin  sorduğu gibi: İnsan Ginkgo biloba*’dan daha mı akıllı  acaba? (25 Aralık 2005 Tarihli Cumhuriyet Bilim Teknik s:18–19)

Bilimsel verilere göre bazı ağaçlar insan türünden daha önce yaşamaya başlamış ve büyük bir olasılıkla da insan türünden daha uzun süre yaşayacakları söylenebilir. Birde toprağa bağımlı olmayıp daha özgür olabilselerdi, insan aklı ile alay bile edebilirlerdi sanırım! (Prof.Dr. Tuncay NEYİŞÇİ ağaçların toprağa bağımlı olmasını, “başka duruma ihtiyaçları olmadığı…”şeklinde savunsa da ben bu fikre katılmıyorum. Çünkü bunu bilemeyiz, ancak kendimize göre tahminlerde bulunabiliriz)

 

9308
0
0
Yorum Yaz