MARMARA BÖLGESİNDEKİ ULASIM

2007-10-12 18:30:00

MARMARA BÖLGESİNDEKİ ULASIM

 

Bölgede üretilen sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kâğıt, petrokimya ürünleri, otomobil ve yedek parça, metal ve elektrikli eşya ile vagon ve gemi başta gelir.

Ulaşım yolları üzerindeki elverişli konumu Marmara Bölgesi'ne diğer bölgelerden farklı bir özellik kazandırır. Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan en kısa karayolları buradan geçer. Bu yollar Karadeniz ülkelerini Akdeniz'e bağlayan denizyolu ile burada kesişir. Bu konumu, bölgenin her alanda gelişmesine, kalabalıklaşmasına ve zenginleşmesine yol açmıştır. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Çeşitli eğitim kurumları, basın ve yayın kuruluşları, sinema sanayii ve tiyatroları, yoğun kültür etkinlikleri ile dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir.

http://www.byegm.gov.tr/YAYINLARIMIZ/kitaplar/turkiye2003/start/bas.gifBir Dünya Kenti: İstanbul. Camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, surlar, müzeler, parklar, yalılar... Hayranlık uyandıran güzelliğiyle Boğaz... Bir eşi olmayan, şekli boynuzu andıran dünyanın en güzel doğal limanlarından Haliç (Altın Boynuz)... Koylar, korular, yemyeşil yamaçlar ve dünyanın binbir güzelliği... Birer gerdanlığı andıran Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri...

İki ayrı kıtanın sınırında, doğu ve batının kültür, sanat ve din konularındaki birleşimini tolerans ortamında gerçekleştiren sentez bir kent... Asya ve Avrupa'nın buluşma noktası...

Ünlü Fransız yazar Lamartine, bu eşsiz kent için "Orada Tanrı ve insan, doğa ve sanat hep birlikte, yeryüzünde öylesine mükemmel bir yer yarattılar ki, görülmeye değer" demiştir.

İstanbul, nüfus ve kapladığı alan, ekonomi, ticaret, sermaye ve kültür bakımlarından da Türkiye'nin en büyük ve en etkili kentidir. Ülke imalat sanayisinin değer bakımından üçte bir kadarını, devlete ödenen gelir vergisinin yarıya yakınını bu kent ve çevresi sağlar. En büyük ithalat limanı, ülke denizyollarının başlangıcı, dünyanın öteki ülkeleriyle havayolu bağlantısını sağlayan en büyük merkezdir. Sermayenin, bankaların, güçlü holdinglerin, şirketlerin, eğitim ve sağlık tesislerinin çoğu bu kentte toplanmıştır.

3356
0
0
Yorum Yaz